Na tohtoročnom hudobnom festivale Lumen v Trnave, ktorý sa konal na začiatku júna, bola predstavená a uvedená kniha holandského kňaza Michela Remeryho – Tweetuj s Bohom. Vzácnym hosťom tejto príležitosti bol samotný autor knihy. Názov knihy prezrádza, komu je určená: publiku – mladším i starším, – ktorí sú prítomní a „žijú“ na sociálnych sieťach. Štýl knihy je zrozumiteľný a stručný. Keď sú predstavované jednotlivé témy, pripomína to štýl elektronickej komunikácie na sociálnych sieťach – četovanie alebo tweetovanie.
Záhlavie webovej stránky www.tweetujsbohom.sk obsahuje text: Ak si zvedavý/-á, pýtaj sa – môžeš aj na citlivé témy. Máš pochybnosti, či ti vie Cirkev dať odpovede na otázky, ktorými sa práve zaoberáš? V knihe sa nachádza 200 zaujímavých otázok, ktoré mladí kládli na Twitteri autorovi knihy. Odpovede sú vo forme tweetov a nemajú viac ako 140 znakov. Ide síce o stručné a výstižné odpovede, no kniha zároveň provokuje k hlbšiemu záujmu o dané témy. Kto chce hľadať ďalej a ísť hlbšie, pod textom nájde odvolávky na Sväté písmo, články z Katechizmu Katolíckej cirkvi a Katechizmu pre mladých Youcat, alebo bude hľadať sám, čo sa môže o daných témach dozvedieť.
Kniha predstavuje Ježiša Krista, ukazuje ako sa modliť, poodhaľuje tajomstvá Cirkvi, skúma niektoré ťažšie obdobia dejín Cirkvi. Je rozdelená na štyri časti:
1. Tweety o Bohu: začiatok a koniec
2. Tweety o Cirkvi: pôvod a budúcnosť
3. Tweety o tebe a Bohu: modlitba a sviatosti
4. Tweety o kresťanskom živote: viera a morálka
Každá časť má predslov a autormi týchto predslovov sú štyria slovenskí biskupi: Mons. Stanislav Zvolenský, Mons. Tomáš Galis, Mons. Milan Chautur a Mons. Marek Forgáč.
Pápež František označil projekt Tweetuj s Bohom za veľmi dôležitý. Požehnal toto dielo tak, že položil ruku na knihu a chvíľu sa v tichosti modlil za všetkých, ktorí budú pri čítaní tejto knihy hľadať pravdu vo svojom živote. Prečo sa hovorí o projekte a nie iba o knihe? Popri knihe bolo pripravené i interaktívne a elektronické spracovanie. Do smartfónov sa dá bezplatne nainštalovať aplikácia Tweeting with GOD a prostredníctvom telefónu sa dajú prehliadať jednotlivé články knihy. Stačí priložiť telefón k emblému twitteru v knihe a naskenovať ho. Na displeji sa objaví tweet v angličtine. Otvára sa teda možnosť používania tohto projektu v cudzom jazyku. Slovenský jazyk v ponuke zatiaľ nie je, ale dá sa nastaviť čeština.
Prvý, kto sa angažoval, aby sa projekt objavil i na Slovensku, bol ThDr. Martin Michalíček, PhD. Na jeho popud sa projektu ujali slovenskí saleziáni a preklad i vydanie realizovalo vydavateľstvo DON BOSCO. Patrí im zato veľká vďaka.
Na zadnej strane slovenského knižného vydania sa spomínajú cieľové skupiny, pre ktoré je Tweetuj s Bohom určené.
Kniha je určená pre:
· mladých, ktorí sa zajímajú o katolícku vieru, a pre tých, ktorí ich sprevádzajú;
· katechumenov a tých, ktorí znovu objavujú svoju vieru;
· každého, kto chce osviežiť svoje poznanie viery;
· tých, ktorí chcú o viere hovoriť s ostatnými;
Kniha je už na pultoch katolíckych predajní, majú ju v ponuke internetové kníhkupectvá a ponúkame ju aj na DKÚ.
Ak si ju objednáte na emailovej adrese: dkuspis@dkuspis.sk, zašleme vám ju za cenu 12€ + poštovné a balné.
V prílohe je v elektronickej podobe manuál s odporúčaniami na praktické využívanie Tweetuj s Bohom.