DIECÉZNY
KATECHETICKÝ
ÚRAD
Spišskej diecézy
logo.png
Pastorácia
manželstiev a rodín
Spišskej diecézy
logo-2.png
 
Hlavná stránka
 
 
Rok Božieho slova
 
 
Školské vyučovanie náboženstva
 
 
Farská katechéza
 
Oznamy
 
 
Námety na farskú katechézu
 
Sviatostná katechéza
 
 
Liturgická katechéza
 
Námety na Advent a Vianoce
 
 
Námety na Pôst a Veľkú noc
 
 
Námety na cezročné obdobie
 
 
Vzdelávacia katechéza
 
 
Rodinná katechéza
 
 
Katechéza v spoločenstve
 
 
Špeciálna katechéza
 
 
Katechéza miništrantov
 
 
Svätý rok milosrdenstva
 
 
Rok zasväteného života
 
 
Sv. Cyril a Metod
 
 
Rok viery
 
 
Rok Sedembolestnej
 
 
Projekty
 
 
Vzdelávanie
 
 
Súťaže
 
 
Katechetické materiály
 
 
Štatistiky
 
 
Manželstvo a rodina
 
 
Často kladené otázky
 
 
Katechetické ozveny
 
 
Foto & video
 
 
Biblická olympiáda
 
 
Boží sluha biskup Ján Vojtaššák
 
 
Rok sv. Martina
 
Podujatia
Momentálne nie sú k dispozícii žiadne nadchádzajúce podujatia.
icon_fb.png Nájdete nás
na Facebooku
Katechéza v Spišskej diecéze
icon_youtube.png Náš kanál
na Youtube
Kanál DKÚ Spišskej diecézy
Počítadlo návštev
celkom :: 1473409
dnes :: 448     online :: 1
za posledný
týždeň :: 4207     mesiac :: 20309
 
slide_20160401110000fds.jpg slide_20160401110000khr.jpg
     
Dnes je Sobota 22. Februára 2020 :: Meniny má Etela
Liturgický kalendár Liturgia hodín
Je tu nové číslo Katechetických ozvien
Publikované :: 2020-02-21 08:14:59
V treťom čísle Katechetických ozvien 2019/20 vám prinášame informácie o dianí v... [zobraziť viac]
Pomôcka na Pôst 2020 - nový 3D kríž
Publikované :: 2020-02-14 14:49:57
Toto robte na moju pamiatku Pôst 2020 Počas Pôstneho obdobia ponúkame... [zobraziť viac]
NÁDYCH A VÝDYCH... alebo o kresťanskej modlitbe
Publikované :: 2020-02-03 14:21:48
2. katechéza na Rok Božieho slova Ciele kognitívny: - charakterizovať... [zobraziť viac]
 
-|- Farská katechéza » Námety na farskú katechézu » Liturgická katechéza » Námety na Advent a Vianoce
[späť]

Vianočná meditácia - Jasle a kríž

Publikované :: 2016-12-14 11:38:03
    Ľudský život objímajú dve skutočnosti a zároveň dve veľké tajomstvá: tajomstvo narodenia a tajomstvo smrti. Inými slovami ich môžeme nazvať jasle a kríž. Pod týmto názvom nám autorka obrazu Beate Heinen ponúka zamyslieť sa nad nimi.

    V popredí upúta našu pozornosť udalosť narodenia. Vidíme jaskyňu, v ktorej vládne láska a teplo, cítime príjemnú rodinnú atmosféru. Druhá udalosť lemuje horizont krajiny. Nemôžeme si ju nevšimnúť, pretože zasahuje našu myseľ a srdce.

    To, čo sa odohráva v popredí, uisťuje nás, že dieťa, ktoré prišlo na svet a leží v kolíske, je v centre pozornosti starostlivých rodičov. Úplná a šťastná rodina – Svätá rodina vzbudzuje v nás pocit istoty, nehy a lásky. Vytvára dojem vyváženosti a tak i my túžime, aby sme počas sviatkov rodiny viac vnímali svojich blížnych a vedeli vytvoriť sviatočnú atmosféru. Jaskyňa sa nachádza v krásnej záhrade. Kvitnúce stromy a kvetmi lemovaný chodník, modrá, zelená, červená a oranžová farba dodávajú obrazu pokoj a spomínanú vyrovnanosť. Čo primälo umelca k tomu, aby – poviete si – priam až nasilu vložil do pokojného obrazu ošumelý kopec bez stromov, bez života a na ňom znázornil golgotský kríž, z okolia ktorého vychádza chlad a zima?  Možno niektorí z nás by sme radšej zakryli vrchnú časť obrazu. Nech sú Vianoce iba o rodine. Nech sú iba o láske, o darčekoch, tradíciách a spolupatričnosti. Nech v nich nie je obsiahnutý celý náboženský rozmer, pretože narúša príjemnú atmosféru a pocit pohodlia. Čo nám však zostane, ak z Vianoc odsunieme „rušivé“ kresťanské skutočnosti?

    Autorka obrazu tu úmyselne vložila ešte ďalšiu biblickú udalosť. Na jednom obraze sa objavujú súčasne tri udalosti, ktoré sa v dejinách spásy odohrávali v istých časových odstupoch: Narodenie Pána, Veľký piatok a Vzkriesenie. To nám však pomáha, aby sme dokázali vo vianočnej perspektíve vnímať celistvý obraz i nášho života. Pomáha nám pochopiť, že nie je najdôležitejšie sústrediť sa iba na sentimentálne prežívanie sviatkov, počas ktorých si prajeme radosť, šťastie a pokoj. Nechceme poprieť hodnotu radosti a šťastia, chceme zdôrazniť, že to všetko je skutočné až v kontexte celého Ježišovho života. Ježišov život smeroval k smrti, ale tam smeruje i náš život. Symbolizuje to cesta, ktorá prechádza od jasieľ ku krížu siedmimi rôznymi kopcami. Každý je originálny a jedinečný, jeho súčasťou sú polia, ale i oráčiny, lúky a záhrady. Chvíľu je cesta rovná, inokedy kľukatá a hrboľatá. Sú na nej i úseky, kedy je cesta lemovaná krásnymi rozkvitnutými kvetmi.

    Vzácnou chvíľou na tejto ceste je miesto, na ktorom vidíme Ježiša ako kráča s učeníkmi. Práve táto časť obrazu  nám ozrejmuje, kto spája dve skutočnosti v živote človeka. Je to Ježiš, Mesiáš, Spasiteľ a Vykupiteľ. Emauzskí učeníci kráčajú svojou cestou a práve vtedy, keď to nečakajú, pridáva sa k ním Ježiš. Vysvetľuje im, čo je v živote dôležité. Pochopia, že to nie sú iba udalosti navonok krásne, sentimentálne a vytvárajúce príjemnú atmosféru. Ježiš vysvetľuje podstatu viery a poukazuje na súvislosť medzi jasľami a krížom, medzi krížom a vierou a dáva tomu zmysel.  

    Dajme Vianočným sviatkom pravý kresťanský zmysel. Nech náš osobný príbeh a jeho dráma vstúpi do tajomstva cesty, pomôže zmeniť beznádejne situácie, napraviť narušené vzťahy a vierou budovať vzťah k Bohu a blížnym. Takto obdarení silou zhora budeme môcť kráčať ako pútnici smerom ku Golgote a budeme mať radosť, že na nej nie sme sami, ale stretávame ľudí viery, nádeje a lásky.

    Milí spolupútnici. K blížiacim sa sviatkom vyprosujeme pravú radosť z narodenia Božieho Syna. Nech je pre Vás prameňom nádeje a sily v každom dni Vášho života. 

Počet súborov na stiahnutie: 2
icon_document.png
.pdf [229 kB]  Počet stiahnutí: 397x
icon_picture.png
.jpg [161 kB]  Počet stiahnutí: 339x
pict_20161214113029unw.jpg
Zdroj: Beate Heinen : JASLE A KRÍŽ
 
Počet zobrazení: 1637x
 
 
     
© Diecézny katechetický úrad Spišskej diecézy 1997 - 2020   Všetky práva vyhradené!   ::   CMS Design & code by Ladislav KOVÁCS iDT