DIECÉZNY
KATECHETICKÝ
ÚRAD
Spišskej diecézy
logo.png
Pastorácia
manželstiev a rodín
Spišskej diecézy
logo-2.png
 
Hlavná stránka
 
 
Rok Božieho slova
 
 
Školské vyučovanie náboženstva
 
 
Farská katechéza
 
Oznamy
 
 
Námety na farskú katechézu
 
 
Rodinná katechéza
 
 
Katechéza v spoločenstve
 
 
Špeciálna katechéza
 
 
Katechéza miništrantov
 
1. rok
 
 
2. rok
 
 
3. rok
 
 
4. rok
 
 
5. rok
 
 
6. rok
 
 
Svätý rok milosrdenstva
 
 
Rok zasväteného života
 
 
Sv. Cyril a Metod
 
 
Rok viery
 
 
Rok Sedembolestnej
 
 
Projekty
 
 
Vzdelávanie
 
 
Súťaže
 
 
Katechetické materiály
 
 
Štatistiky
 
 
Manželstvo a rodina
 
 
Často kladené otázky
 
 
Katechetické ozveny
 
 
Foto & video
 
 
Biblická olympiáda
 
 
Boží sluha biskup Ján Vojtaššák
 
 
Rok sv. Martina
 
Podujatia
Momentálne nie sú k dispozícii žiadne nadchádzajúce podujatia.
icon_fb.png Nájdete nás
na Facebooku
Katechéza v Spišskej diecéze
icon_youtube.png Náš kanál
na Youtube
Kanál DKÚ Spišskej diecézy
Počítadlo návštev
celkom :: 1469977
dnes :: 349     online :: 1
za posledný
týždeň :: 3411     mesiac :: 20193
 
slide_20160401110000oiu.jpg slide_20160401110000fds.jpg
     
Dnes je Pondelok 17. Februára 2020 :: Meniny má Miloslava
Liturgický kalendár Liturgia hodín
Pomôcka na Pôst 2020 - nový 3D kríž
Publikované :: 2020-02-14 14:49:57
Toto robte na moju pamiatku Pôst 2020 Počas Pôstneho obdobia ponúkame pomôcku 3D kríž... [zobraziť viac]
NÁDYCH A VÝDYCH... alebo o kresťanskej modlitbe
Publikované :: 2020-02-03 14:21:48
2. katechéza na Rok Božieho slova Ciele kognitívny: - charakterizovať... [zobraziť viac]
Podporte dielo evanjelizácie a katechizácie formou 2%
Publikované :: 2020-01-31 08:43:45
Ak nám venujete svoje 2% zo zaplatenej dane, podporíte dielo katechizácie a... [zobraziť viac]
 
-|- Farská katechéza » Katechéza miništrantov » 2. rok
[späť]

16. Bohoslužba obety – Ježišova a moja obeta

Publikované :: 2016-07-04 07:37:56
    Slovo pre animátora: Nadviažeme na predchádzajúcu tému a pomôžeme miništrantom vidieť nekonečnú hodnotu Ježišovej obety. Už sme si povedali, že hoci ľudia vyznávajú rôzne náboženstva, akosi podvedome všetci cítia potrebu prinášať svojim bohom obety. Nuž, ale mnohí sú v obrovskom omyle, lebo len jeden je pravý Boh a len jedna pravá obeta. Ustanovil ju Pán Ježiš a uskutočňuje sa vo Svätej omši. Je jasné, že každá obeta potrebuje určitú prípravu. Tak je to aj v liturgii Svätej omše. Najprv sa pripraví oltár, potom sa prinášajú dary – chlieb a víno. Kňaz ich obetuje Bohu. A úlohu tu majú aj veriaci - aj oni majú obetovať Bohu dary. Ba dokonca aj seba treba obetovať Bohu. Spolu s chlebom a vínom. O tom sme síce rozprávali už minule, ale je to potrebné neustále pripomínať. Dnes si predstavíme čo je to obeta, skúsime odhaliť veľkosť Ježišovej obety i to, prečo bola nutná. Pozornosť upriamime aj na to, ako sú chlapci schopní obetovať sa.

    Cieľom je vysvetliť hĺbku Ježišovej obety a zistiť ako je to s mojou dušou. Či je schopná aspoň akej-takej obety.
   
    Metodika:
V Ježišovom prípade to muselo tak byť.
    Materiál: Biblia, perá, papiere.
   
    Voľne prerozprávaj, alebo prečítaj: Chlapci, aby sme pochopili prečo sa až sám Kristus – Boží Syn obetoval, musíme si vysvetliť čo sa stalo pri prvom hriechu. No vlastne nielen pri ňom, ale čo sa robí pri každom ďalšom hriechu. Vieme, že hriech je urážka Boha. Mnohí to tak ani necítia a pýtajú sa: „Ale prečo? Akože? O akej urážke to hovoríš? Aká je v tom logika?“ Nuž taká! Boh, ktorý nám to tu všetko na zemi zariadil, dal nám aj návod ako tu udržať život, krásu, harmóniu, pohodu, priateľstvo s nim, lásku medzi nami... Všetko bolo a je od Boha optimalizované, vyladené. Boží program vo stvorení klapal ako mal. Prišlo však pokušenie od zlého napadnúť Boží systém, vniesť do jeho optimalizácie vírus – hriech. A urobili sme to. My sme sa na Boží poriadok vykašľali a vedome a dobrovoľne sme jeho prikázania prestúpili. Najprv Adam a Eva a potom všetci ľudia, lebo všetci sme zhrešili. Okrem Panny Márie.
    Samozrejme, že zamorenie Božieho programu bolo hneď cítiť. Začal padať systém za systémom. Vznikla urážka Pána Boha, jeho diela. Aká veľká bola táto urážka? Nuž veľkosť urážky závisí od viacerých faktorov – od vedomia a slobody páchateľa, od veľkosti prestúpenia prikázania a od osoby, ktorú sme urazili. Zoberme si to prakticky. Ak urazíš brata, po chvíli si to uvedomíš a povieš: „Prepáč“. Možno ti vráti buchnát a život ide ďalej. Ak urazíš učiteľa, schytáš zápis do triednej knihy a trvá dlhší čas, kým sa to dá do poriadku. Ak by si urazil riaditeľa, okrem zápisu, dvojky z chovania a predvolania rodičov, čakajú ťa aj iné sankcie. Urážka policajta sa už trestá aj podmienkou, že ak ešte niečo iné protizákonné urobíš, máš počítať s polepšovňou či basou. A ak by si si trúfol uraziť prezidenta, alebo iného verejného činiteľa – o tom ani radšej nehovoriť. Odsedíš to vo väzení a taxa je myslím okolo dvoch rokov. A teraz si predstav, že človek si dovolil uraziť samého Boha, nekonečne láskavé, dobré, múdre Bytie. Nášho Otca. A urobil to vedome a dobrovoľne i v obrovskej záležitosti. Veď mu nabúral systém, zrútil celé dielo i jeho plán. Urážka bola nekonečná. A tak je to pri každom ťažkom hriechu aj dnes.
    Iste chápeš, že nekonečná urážka si žiada nekonečné odčinenie. A sme pre človeka pred neriešiteľnou situáciou. Prečo? Nuž ako môže „konečný“ človek, s konečnými schopnosťami, konečnými obetami odčiniť nekonečnú urážku? Čo môže najviac obetovať za svoje hriechy? Ovocie? Obilie? Kozu? Capa? Človeka? Zabiť iného sa nesmie. To sa Bohu hnusí a protiví! Seba? To Boh nechcel! A aj tak by to bolo stále málo. Veď urážka Boha bola nekonečná. Vidíte, preto bola každá obeta, ktorou chcel odčiniť človek svoju vinu nedokonalá, nedostatočná. Zvýrazníme to ešte raz: Nie, nijaká obeta nestačila odčiniť nekonečnú urážku. Ale Boh, pretože nás ozaj má veľmi rád, sa to raz a navždy rozhodol vyriešiť. Spravodlivosť musela byť dodržaná a láska našla spôsob ako na to. Obetou, ale akou.
    Hej, spravodlivosť si žiadala, že musel prísť niekto, kto bol človek i Boh zároveň. Aby sa Bohu vyrovnal čo do dôstojnosti a aby jeho obeta mala nekonečnú cenu. I našiel sa takýto. Druhá božská osoba - Ježiš Kristus to bol. Stal sa človekom ale bol i Boh zároveň. On nás zastupoval pred Bohom ako človek a On sa stal obetou, ktorá bola v očiach Boha nekonečná. On zaplatil svojou smrťou za všetko zlé, čo ľudia porobili alebo ešte porobia. Takú cenu má jeho smrť. A táto obeta sa sprítomňuje vo Svätej omši. Preto má Svätá omša takú nesmiernu cenu. Preto treba na ňu chodiť. Vďaka nej sa totiž dá zmieriť s Bohom. A ty miništrant si toho svedkom. Neslýchané, akú milosť si dostal. Môžeš sa z blízka presvedčiť, že obeta má korene v láske.

    Aktivita na stretnutie: „Miništranti, čo je to obeta? Čo si pod tým predstavujete? A vôbec, čo si o tom myslíte?“ Týmito otázkami otvoríme debatu s chlapcami a počúvame ich názor na vec. Môžeme ich povzbudiť ďalšími otázkami, či poznajú nejaký príbeh, v ktorom hrdina prevzal na seba zodpovednosť a obetoval sa. Potom ich usmerníme na rodičov a ich obetu -musia ráno vstávať, ísť do práce, často sprevádzať svoje deti do nemocnice, vstávať k nim aj v noci. Iní sa pre lepšie bývanie alebo oblečenie detí prihlásia do ďalšej práce. Prečo to robia?
    Na obeti je postavený život. Je to darovanie niečoho. Je to zrieknutie sa toho, čo patrí len mne. Vďaka Bohu, obeta je medzi nami prítomná. No aby sa k nej človek odhodlal, potrebuje mať motív (dôvod), pevnú vôľu a najmä lásku. Platí totiž: „Čím väčšia obeta, tým väčšia láska. A naopak.“ Obetovať niečo, to nie je len tak. Niekedy to nejde. Preto sa k obete treba vychovať. Inak povedané, k obete treba dozrieť. Každý začína z iného bodu. Niekto sa obetovať vie, iný je egoista a hrabe len k sebe. Obeta mu nič nehovorí. A ďalší dá zo svojho, čiže niečo obetuje, ale len trochu. Aby mu nič nechýbalo, nič neubudlo. Juj, aké nepekné je to.
    A ako je to s vami chlapci? Viete obetovať čas, úsmev, milodar, pomoc, desiatu, pekný nožík...? Chcete si poctivo pozrieť do svojho vnútra a zistiť pravdu o vašej schopnosti obetovať sa? Dobre. Prinášame vám test, v ktorom sa môžete otestovať a zistiť, ako je to s vašou obetou. Nebojte sa, od niečoho sa treba odraziť. Preto si pravdivo odpovedajte na nasledujúce otázky. (Môžete si vytvoriť aj super atmosféru tým, že si pustite dobrú hudbu a chlapci pokojne rozmýšľajú a pracujú na sebe. Takže začíname.)

1. V triede niekto navrhol, ako podviesť učiteľa. Ty zareaguješ nasledovne

a) som proti,
b) súhlasím, veď život je o kompromisoch,
c) súhlasím, lebo sa neoplatí odporovať väčšine.

2. Dokázal by si v niektorých prípadoch obetovať svoj život?

tie časy sa už pominuli,
sú také hodnoty, za ktoré sa to oplatí,
teraz neviem odpovedať.

3. Kedy si naposledy niekomu pomohol?

a) nepamätám sa,
b) drobné pomoci robím často,
c) každý by si mal pomôcť sám a neotravovať.

4. Zachoval si sa v poslednom čase „nefér“?

a) neviem o tom,
b) žijem ako príde,
c) stáva sa, že niektoré situácie nezvládnem.

5. Ak urobíš nejakú vážnu chybu, tak
a) snažím sa na to rýchlo zabudnúť,
b) dlho ma to trápi,
c) čím skôr chcem záležitosť napraviť.

6. Mama je v práci a špinavého riadu je celá kopa. Ty vyhodnotíš situáciu ako

a) nedávno som ho umýval, ešte to počká,
b) mama to vie najlepšie, nechám to na ňu až sa vráti,
c) poriadok treba mať, riad umyjem.

7. Čo dobré si urobil v poslednom čase pre kostol?

a) pravidelne doň chodím,
b) sem-tam ponúknem svoje služby,
c) rád urobím čo treba.

8. Koľko času tráviš pri televízore, internete, či nejakej video hre?

a) som v tom všetok svoj voľný čas,
b) najviac ako sa len dá,
c) médiá používam podľa potreby.

9. Keď robíš nejakú príjemnú činnosť, dokážeš ju prerušiť ak treba pomôcť?

a) bez problémov,
b) robí mi to ťažkosti,
c) nie, chcem mať pokoj od všetkých.

10. Vieš sa podeliť s jedlom?

a) ako kedy,
b) nie je problém,
c) na jedlo nech mi nikto nesiaha.

Body:
 
1.a-3, b-0, c-1.       2.a-0, b-3, c-1.    3.a-1, b-3, c-0.      4.a-3, b-0, c-1.      5.a-0, b-1, c-3
6.a-1, b-0, c-3.       7.a-0, b-1, c-3.    8.a-1, b-0, c-3.      9.a-3, b-1, c-0 .    10.a-1, b-3, c-0.

Hodnotenie: 26-30 bodov.
Tvoj získaný počet bodov hovorí o tom, že mladí hrdinovia, ktorí sú schopní obety žijú ešte aj dnes. Máš v sebe obetavého ducha a aj vďaka tebe ešte galantní rytieri nevymreli. Sme radi, že patríš medzi správnych mladých ľudí a je na teba spoľahnutie. Dokážeš prelomiť pohodlie, ktoré ťa obklopuje a „pohnúť“ kostrou pre dobrú vec. Neprestaň si však posilňovať vôľu a oživovať hlavný motív, pre ktorý sa človek má obetovať: Láska k Ježišovi a túžba žiť s ním večne. Aký duchovne krásny je miništrant, ktorý vie čo chce, nebojí sa obety a tak si zhromažďuje poklad v nebi. Je na dobrej ceste posvätiť seba i okolie. Tak, ako robil aj Dominík Savio.

16-25 bodov.

No, zostal si kdesi na pol ceste. Raz vyhrávaš ty, druhý krát pohodlie, jedlo, perina, lenivosť, zábava, počítač, telka... Niekedy si schopný urobiť pre druhých veľké veci, inokedy si volíš ľahšiu cestu životom. V čom to je? Ktoré veci zo života si nepochopil? Kde si to v živote najviac uľahčuješ? Odpovedz si sám a nájdi príčinu polovičatosti. Ale tak či tak, často ti chýba motivácia obetovať sa. Preto si často pripomínaj: „Na čo vlastne žijem? Koľko to rokov mám a čo robím s nimi? Č ím napĺňam život?“ Pamätaj, premárnený čas sa nikdy nevráti. Neboj sa siahnuť po Svätom písme a inšpirovať sa ním. Z neho zistíš, čo sa v živote oplatí. Úprimnou modlitbou hľadaj posilu k obete. Ver mi, oplatí sa to.

Pod 15 bodov.

To že medzi ľuďmi sú „lekvári,“ to je isté. Ale že aj ty patríš medzi nich, to je prekvapujúce. Ľudia s titulom padavka toho veľa v živote nedosiahnu. Hor sa na nohy. Hľadaj príčinu, prečo je to s tebou tak, že sa nedokážeš obetovať. Žeby telo a najmä jeho chúťky boli pre teba obrovskou prekážkou pri konaní dobra? Pamätaj, že miništranta šľachtí najmä obeta. Bez nej nedokážeš slúžiť ani Bohu ani ľuďom. Ako vyjsť z tejto situácie? Hľadaj zmysel svojho života. Hľadaj čo tu má skutočný význam. A rob krôčik za krôčikom dobro, ktoré sa ti práve ponúka. Nájdi motiváciu, potom posilni vôľu. Tvojím heslom nech je: „Idem ja.“ A nie: „Hoď sem slamu, ľahnem na ňu.“ A uvidíš, že sa k obete dopracuješ.

    Ďalšie aktivity na stretnutie:
1. Bez obety nič krásne nevznikne ani nerastie. Skúste si prerozprávať aké sú potreby vašej farnosti, alebo vašej miništrantskej skupinky. Potom zistite, kto by sa mohol obetovať, aby sa problém pohol dopredu a vyriešil. 2. Do programu sa dá zapojiť aj predstavivosť chlapcov a spýtať sa ich, či už videli nejaký film, v ktorom sa niekto obetoval. Dotyčný mal z toho osoh, alebo sa mu uškodilo? Aké motivácie ho k tomu viedli? Pozrite sa na obetu aj od „posledného súdu“. Čo má z tohto pohľadu význam? Ako je to teraz? Tí, čo sa obetovali, niečo získali, alebo stratili? 3. Ak máte dostatok času, je dobré si pozrieť aj vhodný film, v ktorom sa hrdina obetuje pre dobrú vec. 4. Svätci sú príkladom, ako sa dá obetovať. Napíšte zoznam tých najznámejších a k tomu dopíšte, v čom sa vedeli obetovať a čo priniesla ich obeta.

    Predsavzatie: Od snenia k praxi. Skús sa aspoň raz obetovať pre dobro vašej miništrantskej skupinky a urob niečo pre ňu.

    Príbeh: Stalo sa to u nás, na Slovensku. Mamičky sa počas prechádzky zahovorili a pokojne
besedovali o živote. Obidve držali kočík a kočíkovali v nich svoje ratolesti.
„A ako sa ti podarilo namiešať to cesto?“ pýtala sa jedna druhej. Tá jej to chcela ukázať, na
chvíľu pustila kočík a ten sa bleskurýchle pustil dolu kopcom. Zdesená mamička sa za nim
rozbehla, ale už bolo neskoro. Kočík sa už nachádzal na železničnom prechode ku ktorému
práve mieril obrovskou rýchlosťou vlak. Zdesená mamička ešte stihla urobiť poplach:
„Ľudia dobrí, pomôžte. Ratujte mi dieťa.“
Na krik sa viacero ľudí strhlo, ale boli od kočíka ďaleko. No na druhej strane železničných
závor stál mladý učiteľ. Bleskovo vyhodnotil situáciu. Prebehol koľaj a kočík v poslednej
chvíli odhodil spred vlaku. Podarilo sa mu to, no sám bol rýchlikom zachytený a veľmi ťažko
zranený. O niekoľko minút zomrel. Obetoval život, aby zachránil dieťa.

    Podobne je to aj v prípade Pána Ježiša. Aj On sa vrhol na kríž, aby nás zachránil. Urobil to z lásky k nám. Preto je veľmi nepekné, keď v nedeľu a v prikázaný sviatok niektorí veriaci nejdú na Svätú omšu. Je to niečo také, ako keby ťa nejaký človek vytiahol z rieky. Topil si sa, ale on riskoval a zachránil ti život. Žiaľ, záchranca sa sám pri akcii smrteľne zranil. Zomiera a ty o tom vieš, ale... Ale kašleš naň a nedbáš, že hynie. Na omšu, kde za teba zomiera Ježiš nejdeš. Ani trošku sa neobetuješ. Ide o škandalózne chovanie. Takému človekovi chýba vďačnosť a najmä láska. Hej, láska hrá pri obete rozhodujúcu úlohu. Čím viac máme druhých radi, tým viac sme pripravení pre obetu. Človek by to sám od seba ťažko dokázal, lebo má rád pohodlie, príjemné veci a pri obete treba ísť proti svojej prirodzenosti. Ale ak človek má v srdci lásku, odhodlá sa „platiť“ za toho druhého obetou.
pict_2016070407544380m.jpg
 
Počet zobrazení: 1186x
 
 
     
© Diecézny katechetický úrad Spišskej diecézy 1997 - 2020   Všetky práva vyhradené!   ::   CMS Design & code by Ladislav KOVÁCS iDT