Katechéza: „Srdce Ježišovo plné dobroty a lásky“
Publikované :: 2015-01-12 10:18:51
Z príležitosti blížiacej sa slávnosti Najsvätejšieho srdca Ježišovho vám dávame do pozornosti príležitostnú katechézu pre II. stupeň ZŠ a SŠ.
CIELE
KC: Zdôvodniť úctu Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Pochopiť prebodnuté Srdce Ježiša na kríži ako prejav nesmiernej Božej lásky pre všetkých ľudí.
AC: V skutkoch Ježiša Krista vnímať jeho túžbu po našej spáse. Ďakovať v modlitbe za Božiu lásku. Formovanie postoja vďaky za vykúpenie. Vyjadriť postoj úcty a lásky k Srdcu Ježišovmu. Vnímať duchovné bohatstvo litánií k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu.
PMC: Formovať premenu svojho srdca podľa vzoru Ježišovho Srdca v súvislosti s prípravou na slávnosť Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a mesiacom jún, ktorý je zasvätený tejto úcte. Metódy: brainstorming, rozhovor, analýza textu, práca v skupine, výklad, modlitba.
Pomôcky: Sväté písmo, text „List od Boha“, biblické texty pre prácu v skupinách, obraz Božského Srdca Ježišovho.
ÚVOD
Motivácia
Do stredu tabule učiteľ napíše slovo: „srdce“, úlohou študentov je dopísať na tabuľu všetko, čo im napadne v spojení s týmto slovom. Môžu sa objaviť slová ako láska, priateľstvo, dobrota, obeta, bolesť... Učiteľ môže dopísať výrok o srdci: Srdce má svoje dôvody, ktoré rozum nie vždy rozumie. (Blaise Pascal). Pomocou vyjadrení študentov prichádzame k základnej téme. Napísané slová nám ukazujú spojenie so srdcom človeka. V živote je to tak, že často je to srdce, ktoré nám pomáha pri rozhodovaní v najdôležitejších rozhodnutiach. Dnes si povieme o Srdci, ktoré vo svojich rozhodnutiach je spoľahlivé, nekonečne miluje, je podporou pre všetkých unavených životom, výzvou pre ľudí s citlivým a otvoreným srdcom. Je ideálom, predmetom túžob skrytých v hĺbke srdca.
HLAVNÁ ČASŤ
1. Obraz Božského Srdca Ježišovho
Na tabuľu, alebo iné viditeľné miesto učiteľ umiestni obraz Božského Srdca Ježišovho s textom: „To je srdce, ktoré miluje ľudí...“ Na obraze je Ježiš, ktorého srdce je ovinuté tŕňovou korunou. Ježiš bol korunovaný takou korunou a na kríži mu vojak prebil kopijou bok. Z tohto srdca sa vylialo odpustenie, láska.
2. Posolstvo Božieho slova
Jeden zo študentov prečíta zo Svätého písma: Jn 3, 16 – 17.
3. Práca v skupinách
Rozdáme študentom biblické texty, na základe ktorých zistia charakteristiky Božského Srdca. Skupina 1 - Mt 11,25-29 Skupina 2 - Ž 103,8-12 Skupina 3 - Jn 19,33-35 Skupina 4 - Iz 49,14-16 Skupina 5 - Jn 15,13-15 Skupina 6 - Gal 4, 6 - 7 Na tabuľu učiteľ nakreslí srdce. Postupne k nakreslenému srdcu na tabuli študenti napíšu zistené charakteristiky. Spoznali sme znaky Božského Srdca Ježišovho, ale aké je naše srdce. Môžem povedať, že má moje srdce aspoň jeden z týchto znakov? Ako sa starám o to, aby moje srdce bolo čo najkrajšie?
4. Úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu
Úcta k Ježišovmu Srdcu vyplýva z úcty k trpiacemu Ježišovi na kríži a z úcty k Eucharistii. Základy tejto úcty sú vo Svätom písme: „Jeden z vojakov mu kopijou prebodol bok a hneď vyšla krv a voda“ (Jn 9,34). Veriaci si od počiatku uctievali Kristovu ľudskú prirodzenosť a najmä jeho rany, znaky utrpenia za našu spásu. Osobnosťou, ktorá sa pričinila na rozšírenie úcty k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu, bola svätá Margita Mária Alacoque. Táto sestra z rehole Navštívenia Panny Márie mala v rokoch 1673-1675 osobitné zjavenie Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho pre celú Cirkev ustanovil pápež Pius IX. roku 1856. Pápež Lev XIII. schválil litánie k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu. Prvý kostol na počesť Najsvätejšieho Srdca Ježišovho postavili v Brazílii v Cuaraoaru roku 1585. Aj u nás sú kostoly zasvätené Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu. Na mnohých miestach bývajú púte alebo osobitné slávnosti na počesť Božského Srdca, ako v Trnave, Ružomberku, v Hronskom Beňadiku, v Tesárskych Mlyňanoch. Lev XIII. zasvätil celý svet Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu. Pápež Sv. Pius X. nariadil, aby na sviatok Najsvätejšieho Srdca bola vystavená Oltárna sviatosť a vykonalo sa zasvätenie k Srdcu Ježišovmu. Základom úcty k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu je Božia láska voči nám. Na prvé piatky mesiacov sa konajú verejné pobožnosti na odčinenie urážok ľudí spáchaných voči Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu. (Zdroj: Vincent Malý: Úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu.)
5. Formovanie
Študenti dostanú „list“ Božského Srdca. Ich úlohou je prečítať tento list a reagovať na neho v piatich vetách. (Počas práce môže znieť pokojná hudba.) „Miloval som ťa večnou láskou. Pokropil som ťa čistou vodou, aby si sa stal čistým. Dám ti nové srdce a nového ducha, zoberiem ti srdce z kameňa a dám ti srdce z mäsa, budeš mojím ľudom a ja budem tvojím Bohom. Ale prečo sužujú zlé myšlienky tvoje srdce? Kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce. Kde je teraz tvoje srdce?“ ZÁVER
Možno vyjadriť akt obetovania sa Božskému Srdcu Ježišovmu, keď niekto zo študentov prečíta ako modlitbu svoju reakciu na list.
Spracovala: Jana Pojezdalová
|