DIECÉZNY
KATECHETICKÝ
ÚRAD
Spišskej diecézy
logo.png
Pastorácia
manželstiev a rodín
Spišskej diecézy
logo-2.png
 
Hlavná stránka
 
Oznamy
 
 
O nás
 
 
Katechetické pomôcky a literatúra
 
 
2 percentá
 
 
Ochrana osobných údajov
 
 
Školské vyučovanie náboženstva
 
 
Farská katechéza
 
 
Manželstvo a rodina
 
 
Často kladené otázky
 
 
Katechetické ozveny
 
 
Foto & video
 
 
Biblická olympiáda
 
 
Boží sluha biskup Ján Vojtaššák
 
 
Rok sv. Martina
 
Podujatia
Budúci týždeň
:: 01.12.2018
Katechetické dielne v Ružomberku 2018
Nasledujúce mesiace
:: 11.12.2018
Adventná duchovná obnova na Liptove
:: 12.12.2018
Katechetické dielne v Dolnom Kubíne
icon_fb.png Nájdete nás
na Facebooku
Katechéza v Spišskej diecéze
icon_youtube.png Náš kanál
na Youtube
Kanál DKÚ Spišskej diecézy
Počítadlo návštev
celkom :: 1061457
dnes :: 129     online :: 1
za posledný
týždeň :: 5390     mesiac :: 23668
 
slide_20160401110000khr.jpg slide_20160401110000sow.jpg
     
Dnes je Streda 21. Novembra 2018 :: Meniny má Elvíra
Liturgický kalendár Liturgia hodín
Katechetické dielne v Ružomberku
Publikované :: 2018-11-19 08:55:55
Blíži sa záver kalendárneho roka a s ním spojené aktivity pre katechétov, deti a... [zobraziť viac]
Adventná duchovná obnova na Liptove
Publikované :: 2018-11-19 08:37:22
Srdečne pozývame všetkých katechétov a učiteľov náboženstva na... [zobraziť viac]
ADVENT 2018 - Z kmeňa Jesseho vzíde ratolesť
Publikované :: 2018-11-16 11:10:46
Počas tohtoročného adventu nás budú sprevádzať slová z knihy proroka... [zobraziť viac]
 
-|- Hlavná stránka » Oznamy
[späť]

Využitie časopisu Rebrík pri vyučovaní náboženstva

Publikované :: 2016-08-22 10:44:33
Učiteľ náboženstva má snahu poukázať žiakom na pravé a trvalé hodnoty v zhode s Evanjeliom a učiť ich žiť nielen pre seba, ale aj pre druhých. Niekedy však môže zistiť, že nevie, čo a ako použiť a systematicky spôsob práce môže postupne vymeniť za trochu chaotický postup počas hodiny, pri ktorom zabúda na aktualizáciu témy pomocou nových príbehov, ktoré pomáhajú vytvárať pozitívny vzťah k Bohu, rodine, škole, povinnostiam a svojmu okoliu, učiť sa byť vnímavý na potreby druhých a dokázať sa deliť.
    K vyššie uvedenému môže veľmi dobre poslúžiť časopis Rebrík. Jeho didaktické metódy sú pre žiakov 1. – 5. ročníka vrátane vhodné, veľmi zaujímavé, objavné a pôsobia výchovne. Žiaci si zvlášť obľúbili rubriku Rozhýbať svet dobrom, ktorá je zameraná na budovanie čností a ponúka aktivity na prehlbovanie čností.
    Časopis využívam  pri vyučovaní náboženstva od 1. až po 5. ročník.
    Žiaci 1. ročníka sa tešia na rubriku Škola stonožky Jožky, s druhákmi postupne plníme zaujímavé úlohy na štyroch stranách s názvom Veselí duchom. Tvorcovia Rebríka kladú hlavný dôraz na prípravu detí 3. ročníka na prvé sväté prijímanie a im je určená dvojstrana Nechajte ich prichádzať.
    Štvrtáci majú možnosť spoznávať rozličné kúty Slovenska prostredníctvom povestí a legiend z daných oblastí, spoznávať činnosť a poslanie ľudí v rôznych povolaniach a záujmových útvaroch, čo je možné na hodinách náboženstva obohacovať i poznávaním významnejších kostolov, pútnických miest, životopisov obľúbených svätcov a pod. Žiaci piateho ročníka obľubujú tému špecifických oblastí  života a i takýmto spôsobom sú vedení žiť podľa Božieho plánu. Upevňujú si vedomosti o liturgii, prebratých sviatostiach a Svätom Písme.
    Časopis Rebrík dopĺňa školské vyučovanie, rozvíja u detí tvorivosť a samostatné myslenie, motivuje ich rozmýšľať o prečítanom a hľadať ďalšie súvislosti. Praktické námety na výrobu výrobkov, rozvíjajú manuálnu zručnosť a tvorivosť. Okrem výrobkov pre radosť sú to aj symboly a pomôcky k aktívnemu prežívaniu pobožností. Časopis povzbudzuje deti, aby sa sami stali autormi literárnych aj výtvarných príspevkov, ktoré redakcia následne uverejní a odmení praktickými odmenami. Rebrík  napomáha rozvoju rodinných hodnôt a upevňuje v deťoch úctu k životu.
    Námety na modlitbu detí s Božím slovom sú aktualizované na webovej stránke www.rebrik.sk. Sú tam modlitby pre deti na každý deň s názvom 3 + 2. Tri minúty čítanie, dve minúty zamýšľanie sa nad tým, čo sme čítali z Božieho slova a premýšľame o tom, ako sa to dotýka života. Pri premýšľaní môžu deti vymaľovávať obrázok. Deti sa potrebujú naučiť pravidelnosti pri modlitbe a postupne prerásť od nenútenej povinnosti k potrebe a túžbe osobne sa stretávať s Bohom. Modlitby používam tak pri vyučovaní v škole, ale zvlášť sú pre mňa námetom k modlitbe počas pobytov v Škole v prírody.
    Každý rok nám tvorcovia časopisu Rebrík ponúkajú niekoľko miest v týždennom letnom tábore pre detských prispievateľov Expedícia R, v ktorom majú možnosť oddýchnuť si, spoznať nových priateľov a vyskúšať si prácu redaktorov. Deti na tieto tábory dlho spomínajú a opakovane sa na ne hlásia.
    Rebrík je jediný katolícky časopis na Slovensku určený pre deti. Už niekoľko rokov mi spoľahlivo pomáha, spestruje a obohacuje školskú katechézu a vedie deti k tvorivosti. V mojom doterajšom katechetickom pôsobení bola práca s časopisom Rebrík a spolupráca s jeho tvorcami, veľkým obohatením. Deti sa naň pravidelne tešia a rodičia sú ochotní finančne prispievať, lebo vidia dobré ovocie.

Odporúčam aj vám, vyskúšať prácu s Rebríkom, určite nebudete ľutovať.


Zuzana Uramová, učiteľka NV, ZŠ Apoštola Pavla Lipt. Mikuláš

pict_20160822104729fyi.jpg
 
Počet zobrazení: 1173x
 
 
© Diecézny katechetický úrad Spišskej diecézy 1997 - 2018   Všetky práva vyhradené!   ::   CMS Design & code by Ladislav KOVÁCS iDT