DIECÉZNY
KATECHETICKÝ
ÚRAD
Spišskej diecézy
logo.png
Pastorácia
manželstiev a rodín
Spišskej diecézy
logo-2.png
 
Hlavná stránka
 
 
Školské vyučovanie náboženstva
 
 
Farská katechéza
 
Oznamy
 
 
Námety na farskú katechézu
 
 
Rodinná katechéza
 
 
Katechéza v spoločenstve
 
 
Špeciálna katechéza
 
 
Katechéza miništrantov
 
1. rok
 
 
2. rok
 
 
3. rok
 
 
4. rok
 
 
5. rok
 
 
6. rok
 
 
Svätý rok milosrdenstva
 
 
Rok zasväteného života
 
 
Sv. Cyril a Metod
 
 
Rok viery
 
 
Rok Sedembolestnej
 
 
Projekty
 
 
Vzdelávanie
 
 
Súťaže
 
 
Katechetické materiály
 
 
Štatistiky
 
 
Manželstvo a rodina
 
 
Často kladené otázky
 
 
Katechetické ozveny
 
 
Foto & video
 
 
Biblická olympiáda
 
 
Boží sluha biskup Ján Vojtaššák
 
 
Rok sv. Martina
 
Podujatia
Momentálne nie sú k dispozícii žiadne nadchádzajúce podujatia.
icon_fb.png Nájdete nás
na Facebooku
Katechéza v Spišskej diecéze
icon_youtube.png Náš kanál
na Youtube
Kanál DKÚ Spišskej diecézy
Počítadlo návštev
celkom :: 1340717
dnes :: 422     online :: 1
za posledný
týždeň :: 5956     mesiac :: 27951
 
slide_20160401110000fds.jpg slide_20160401110000khr.jpg
     
Dnes je Sobota 21. Septembra 2019 :: Meniny má Matúš
Liturgický kalendár Liturgia hodín
Propozície k výtvarnej súťaži Biblia očami detí a mládeže 2019-2020
Publikované :: 2019-09-16 12:18:57
Ponúkame vám propozície k výtvarnej súťaži Biblia očami detí a mládeže 2019-2020. [zobraziť viac]
Propozície Biblickej olympiády v školskom roku 2019/2020
Publikované :: 2019-09-06 14:37:15
V školskom roku 2018/2019 vám ponúkame opäť možnosť zapojiť sa do... [zobraziť viac]
Piráti krásy - VI. ročník - Oslava Boha Stvoriteľa v jeho stvorenstve
Publikované :: 2019-09-06 13:17:11
V novom školskom roku vám ponúkame VI. ročník Diecéznej recitačnej... [zobraziť viac]
 
-|- Farská katechéza » Katechéza miništrantov » 1. rok
[späť]

III. KAPITOLA: Rytieri, hore srdcia! /úvod/

Publikované :: 2016-06-30 09:53:40
    Priatelia, v našich formačných témach sme prišli do fázy, kedy je na mieste jedna zaujímavá ponuka. Je tu príležitosť pre chlapcov zložiť miništrantský sľub. Hej, keď láska k Bohu a k ľuďom dozreje do stavu, v ktorom sa miništrant chce zaviazať záväzkom, že bude slúžiť Bohu i ľuďom z plných síl, môže zložiť miništrantský sľub. Zvýrazním slovo môže. A poznamenám: Ak chce. Je to úplne slobodné. Nik ho do toho nesmie nútiť. Ale je na to pripravený? To musíte posúdiť vy, ktorí ste ich sprevádzali i samotní chlapci, ktorých sa to dotýka. Samozrejme, že pochybnosť sa pritrafí... Ale ak ste boli verní príprave, obsahu týchto formačných tém, veríme, že chlapci sú pripravení. Veď posúďme cestu, ktorú sme spoločne prešli.

     V úvode sme predstavili miništrovanie ako povolanie. Hej, sám Pán Ježiš nás pozýva do jeho sprievodu. Pamätali sme, že väčšina chlapcov zapojených do projektu sú mladšieho veku, že s miništrovaním len začínajú a preto sme všetko začali budovať od „základu“. Ale teší nás, že sa k nám pridali aj „ostrieľaní“ miništranti. No nezabudli sme zvýrazniť, akoby stretnutia mohli prebiehať! Spojením „omladiny“ so skúsenosťou „zaslúžilcov“ začíname vychovávať „novú generáciu“ miništrantov. Tak sa prepisujú dejiny? Uvidíme, uvidíme.
    V prvej kapitole sme si priblížili históriu i veľkosť služby miništrovania. Išli sme od čias Pána Ježiša a cez vzory svätých sme prišli až do dnešných dní. Robili sme to preto, aby chlapci miništrovanie nepovažovali len za súbor úkonov, ale ako prejav lásky k Bohu i blížnemu. A vzorom v tom sú svätci. Základný uhol pohľadu, z ktorého sme sa na veci pozerali bol ten, že sme rytieri samého Boha. Preto sme si všímali aj toho, komu ideme slúžiť. Aspoň trochu sme zvýraznili základné informácie o Pánu Bohu, o jeho veľkosti, kráse, dokonalosti. Samozrejme, že sa to nedá všetko vystihnúť, lebo sme len ľudia s ozaj malým „mozočekom“ a Boh nás nesmierne prevyšuje. Ale aspoň tušíme, akému nádhernému Pánovi chceme slúžiť.
    V druhej kapitole sme si povedali, že služba pri oltári nesmie byť zbrklá, chaotická, v štýle „punku“, „rocku“, ani „hip-hopu“ či s iným nezávisláckym nádychom! Preto sme sa zreálnili a predstavili priestory, v ktorých sa budú miništranti pohybovať. Poukázali sme na základné predmety, s ktorými budú musieť vedieť narábať. Okrem iného sa očakáva, že miništranti budú vedieť správne vystupovať a primerane poznať aj liturgickú reč. Myslím si, že aj tieto základy miništranti zvládli.
    Nuž a teraz sme na začiatku tretej kapitoly. O čo v nej pôjde? Predstavíme si ešte bližšie miništrantský štýl života. A tých, čo chcú pripravíme na miništrantské sľuby. Iste, dobre miništrovať sa dá aj bez sľubov. Ale tento osobný záväzok nám môže pomôcť konať túto službu serióznejšie, zodpovednejšie. Pretože slová sľubu sú vlastne slová zaľúbenia sa do Pána Boha. Je to vyjadrenie lásky k Bohu. Slovami a potom aj skutkami. Nuž nech to dopadne akokoľvek, prvý rok formácie miništrantov sa blíži ku koncu. Preto v tejto kapitole nezabudneme aj na pomocné otázky pre miništrantské skúšky. V závere „mužstvo“ trochu prevetráme a pripravíme sa aj na preverenie ich fyzickej rytierskej zdatnosti. Nebude chýbať ani námet na veľkú miništrantsko-rytiersku výpravu. Ale to už bude blízko prázdnin. Zatiaľ viac neprezradíme!

pict_2016062810135949x.jpg
Zdroj: Zdroj: Internet
 
Počet zobrazení: 813x
 
 
© Diecézny katechetický úrad Spišskej diecézy 1997 - 2019   Všetky práva vyhradené!   ::   CMS Design & code by Ladislav KOVÁCS iDT